bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Otyłość brzuszna

Otyłość należy do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Niewłaściwe nawyki żywieniowe i siedzący tryb życia to główne powody, przez które dotyka ona coraz większej liczby osób i określana jest już jako plaga. Najbardziej niebezpieczną odmianą otyłości jest otyłość brzuszna, nazywana również wisceralną lub otyłością typu jabłko. Dlaczego jest taka groźna i jak z nią walczyć?


Jak sprawdzić, czy to otyłość brzuszna?

Otyłość brzuszna to rodzaj otyłości, który – jak wskazuje sama nazwa – charakteryzuje się nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie pasa. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej można sprawdzić dzieląc obwód zmierzony centymetrem krawieckim w okolicy pasa przez obwód bioder. Jeśli wartość wskaźnika WHR (z ang. wist-hip ratio) jest większa niż 0,85 u kobiet, a 1,0 u mężczyzn to wskazuje na otyłość brzuszną. Co to oznacza? Że trzeba już teraz zacząć z nią walczyć. Dlaczego?


Poznaj historie naszych klientów


Jakie choroby wywołuje otyłość brzuszna?

W otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa gromadzi się zarówno pod skórą, jak i wokół narządów wewnętrznych, m.in.: mięśniach szkieletowych, sercu, wątrobie, trzustce. Otłuszczenie narządów wewnętrznych prowadzi do ich zmniejszonej wydolności i podnosi ryzyko zachorowania na raka trzustki, jelita grubego czy prostaty. Nadmiar wolnych kwasów tłuszczowych powoduje wzrost produkcji insuliny i enzymów prowadzących do nadciśnienia tętniczego, a także zwiększa wydzielanie substancji odpowiedzialnych za stany zapalne. Tkanka tłuszczowa zlokalizowana na brzuchu przyczynia się do podwyższenia poziomu trójglicerydów, cukru, obniżenia frakcji HDL (dobrego cholesterolu) we krwi. W konsekwencji tych zaburzeń, do otyłości brzusznej często dołącza cukrzyca typu 2. Utrzymująca się otyłość brzuszna zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz chorób układu krążenia, które mogą spowodować zmniejszenie wydolności mózgu, udar lub zawał serca.

Otyłość brzuszna - przyczyny

Na otyłość brzuszną podatniejsi są mężczyźni, ponieważ ze względu na pewne predyspozycje tkanka tłuszczowa lokuje się w obrębie pasa i klatki piersiowej (decydują o tym hormony i budowa ciała). Kobiecy estrogen sprzyja otyłości typu gruszka, czyli odkładaniu się tłuszczu na biodrach, udach i pośladkach. Zaburzenia hormonalne w proporcjach estrogenu i progesteronu mogą sprawić, że otyłość brzuszna stanie się problemem również kobiet. Jednak najczęściej dotyka ona pań po menopauzie, kiedy spada poziom żeńskich hormonów, a pobudza się wydzielanie hormonów męskich, co prowadzi do zmian w rozkładzie tkanki tłuszczowej.

Kolejną przyczyną otyłości brzusznej, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, jest przewlekły stres, który prowadzi do zwiększonego uwalnia się neuropeptydu Y (hormon odpowiedzialny za gromadzenie tłuszczu w komórkach), który w duecie z kortyzolem wyzwala otyłość brzuszną na kilka sposobów. Najwięcej receptorów wrażliwych na kortyzol, który umożliwia gromadzenie się zapasów, ma właśnie tkanka tłuszczowa w okolicy brzucha. W sytuacjach stresowych dochodzi do zahamowania produkcji leptyny (hormonu, który daje poczucie sytości) – ma działanie przeciwne do neuropeptydu Y. Stąd bierze się poczucie ciągłego głodu i chęć podjadania. Co więcej, podczas sytuacji stresowych dochodzi do wzmożonej produkcji noradrenaliny – hormonu, który aktywuje niepohamowany apetyt na węglowodany, zwłaszcza słodycze.

Warto wiedzieć, że otyłości brzusznej sprzyjają również leki sterydowe, stosowane między innymi w leczeniu chorób reumatycznych i astmy oskrzelowej. Z tego względu, każdy, kto przyjmuje leki hormonalne, powinien dbać o przestrzeganie właściwej diety i stosować częściej aktywność fizyczną - podpowiada Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse.

Jak pozbyć się otyłości brzusznej?

Z otyłością można walczyć. Podstawą jest dieta na otyłość brzuszną i uregulowanie trybu życia. Każdy, kto chce rozpocząć szybkie odchudzanie z brzucha powinien zacząć od prostych, ale ważnych kroków:

  • jedz mniej, ale częściej – pięć posiłków dziennie powinno towarzyszyć Ci każdego dnia. Zamiast trzech dużych, jedz trzy, a pomiędzy nimi dwie przekąski;
  • jedz regularnie – przerwy między posiłkami i między kolacją a snem, powinny wynosić trzy godziny;
  • jedz świadomie – podczas posiłków nie wykonuj innych czynności – skup się na tym, że właśnie jesz, powoli przeżuwaj każdy kęs;
  • zwracaj uwagę na to, co jesz – postaw na białe mięso, pożegnaj smalec na rzecz oleju roślinnego, białe pieczywo zastąp razowym, zrezygnuj z potraw smażonych w głębokim tłuszczu, zwłaszcza panierowanych. Nie podjadaj słonych przekąsek, słodyczy ani fast foodów. Wprowadź do diety ryby morskie. Do każdego posiłku dołączaj warzywa, owoce jedz do dwóch razy dziennie;
  • postaw na aktywność fizyczną – warto na ten temat porozmawiać ze swoim lekarzem, ale na dobry początek wybierz się na spacer lub idź na basen;
  • wyeliminuj stres – nie bierz na głowę zbędnych zobowiązań, znajdź czas na samotny relaks i czas dla bliskich;
  • zadbaj o regularny sen;
  • zapisz się do dietetyka – korzystając z porad specjalisty z Naturhouse, uzyskasz kompletny plan żywieniowy, naturalne suplementy diety i co równie ważne – wsparcie podczas cotygodniowych wizyt kontrolnych.


W Naturhouse wiemy, że skuteczne odchudzanie to złożony proces, który wymaga rozsądku i cierpliwości. Nie obiecujemy nikomu „diety cud”, ale sprawdzone dwuetapowe kuracje. Pierwszym etapem jest osiągnięcie właściwej wagi, a drugim jej stabilizacja, która pozwala uniknąć efektu jo-jo. Jeśli chcesz podjąć walkę o swoje zdrowie i dobre samopoczucie – już dziś umów się na wizytę z dietetykiem Naturhouse.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.