Każdy, kto przynajmniej od czasu włącza radio lub telewizję, jest wprost bombardowany reklamami „oszałamiająco skutecznych” suplementów diety. Jeśli jednak chcemy bezpiecznie schudnąć, poprawić kondycję czy zadbać o wygląd skóry, nie powinniśmy podejmować decyzji o wyborze suplementów pochopnie – najpierw należy zapoznać się ze sposobem ich działania. Specjalnie dla Ciebie odkrywamy ich tajemnice!


Suplementy diety w gąszczu tabletek i herbat

Przede wszystkim, warto określić, czym są i czemu służą suplementy diety w odchudzaniu. Zazwyczaj są to tabletki, fiolki lub saszetki, które pomagają osobom zdrowym uzupełnić codzienne niedobory w diecie - mogą to więc być preparaty zawierające bardzo różne składniki. Rynek suplementów diety nieustannie się rozrasta - nie wszystkie produkty warte są naszej uwagi. Dlatego też, wybierając suplement diety, nie należy kierować się wyłącznie reklamą czy anonimowymi opiniami z Internetu – decyzję najlepiej jest podjąć po konsultacji z lekarzem, dietetykiem lub farmaceutą. Warto również sprawdzić, czy substancja aktywna rzeczywiście wspomaga funkcję organizmu, na której nam zależy. Oczywiście, suplementów nigdy nie kupujemy z niesprawdzonego źródła!

Witaminy, wspomagacze, fat-burnery

Dostępne na rynku suplementy diety na odchudzanie można podzielić na kilka rodzajów: preparaty witaminowe, suplementy dla sportowców, produkty uzupełniające kwasy tłuszczowe, suplementy wzmacniające kości i stawy, środki zawierające szczepy drożdży i bakterii oraz – coraz lepiej sprzedające się – wspomagacze odchudzania. Czasami, jako dodatkową grupę wymienia się suplementy zawierające wyciągi z roślin – jest to jednak grupa bardzo zróżnicowana, w której znajdziemy zarówno tabletki na odchudzanie, jak i środki mające poprawić wygląd włosów, dlatego tę grupę suplementów opisujemy osobno poniżej. Aby wybrać najlepszy dla siebie suplement, należy najpierw określić, z jakimi niedoborami mamy do czynienia – warto w tym celu przeanalizować swój styl życia, porozmawiać z dietetykiem oraz wykonać morfologię krwi.


Potężna moc ziół

Dzisiejszy świat, przesycony plastikiem i sztucznością, coraz częściej wraca co naturalnych sposobów na utrzymanie zdrowia – rośnie zatem popularność ziołowych preparatów wspomagających odchudzanie. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ sama obecność słowa „ziołowy” na opakowaniu nie gwarantuje ani skuteczności, ani bezpieczeństwa. Efekty przynoszą zazwyczaj suplementy diety, w których skład wchodzą naturalne ekstrakty roślinne z ziół, owoców i warzyw, które przyspieszają przemianę materii, regulują trawienie, oczyszczają organizm oraz obniżają poziom cukru we krwi. Szczególnie cenne będą zatem suplementy diety, które mają w swoim składzie wyciągi z takich roślin, jak ananas, koper włoski, papaja, mięta lub karczoch. Pamiętaj, że stosowanie jakichkolwiek suplementów – także tych ziołowych – wymaga konsultacji z dietetykiem lub lekarzem, zwłaszcza, gdy na stałe przyjmujesz leki – łączenie pewnych substancji może mieć opłakane skutki dla naszego organizmu!

Podczas procesu odchudzania czy przybierania na wadze warto zatem korzystać z suplementów diety – mogą one wzmocnić efekty diety oraz ćwiczeń. Z drugiej strony, należy pamiętać o tym, że żaden suplement nie zastąpi zdrowych posiłków oraz nie sprawi, że uda nam się zmienić swój wygląd bez wysiłku. Wybierajmy zatem te suplementy, których producenci są z nami uczciwi – na przykład naturalne suplementy diety na odchudzanie Naturhouse.

 


Konsultacja dietetyczna:

mgr Katarzyna Payerhin
dietetyk Naturhouse

Umów się na bezpłatną konsultację u dietetyka