Bez ruchu ani rusz!

« Wróć do listy aktualności

Zdrowe i racjonalne odżywianie to 75% sukcesu. Często, aby podkręcić nasz metabolizm warto dołączyć do diety dodatkową aktywność fizyczną. Dlatego podejmując walkę ze zbędnymi kilogramami powinno się zmienić zarówno swój jadłospis, jak i aktywność w ciągu tygodnia.


Kluczem do sukcesu w kuracji odchudzającej jest stworzenie sytuacji, w której naszemu organizmowi nieznacznie brakuje kalorii. Efekt taki uzyskamy zmniejszając liczbę kalorii spożywanych z posiłkami i zwiększając ilość zużywanej energii - włączając dodatkowy ruch. Wtedy nasz organizm potrzebne mu kalorie uzupełni, spalając zbędną tkankę tłuszczową.

 

Sprawdź fakty i mity związane z odchudzaniem >>

 

Bądź fit

„Fit” w tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza bycie w szczytowej formie poprzez odpowiedni trening fizyczny. Obecnie tym pojęciem określa się styl życia, na który składają się aktywność fizyczna i zdrowa dieta. Korzyści z regularnej i systematycznej aktywności fizycznej mają duży wpływ na Twoje codzienne zdrowie, samopoczucie, a nawet pracę. Ćwiczenia dobrze wpływają nie tylko na zachowanie szczupłej sylwetki, poprawiają też samopoczucie i ogólny stan zdrowia. Obniżają ciśnienie tętnicze, chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi oraz osteoporozą, redukują zbędną tkankę tłuszczową, a także, poprawiając dotlenienie organizmu, przyczyniają się do wzrostu odporności na różne infekcje.

Chcąc wspomóc walkę o zdrową sylwetkę można stosować różne formy ruchowe - jazdę na rowerze, taniec, pływanie, a także dowolne zajęcia w klubach fitness m.in. pilates, tbc, body ball, spinning, zumbę itd. Skutek może być zadziwiający – lepsza kondycja i wydolność organizmu, znacznie mniej centymetrów w talii, szczuplejsze biodra i poczucie odprężenia. Należy jednak pamiętać, że ruch powinien być dopasowany do możliwości organizmu oraz uwzględniać ewentualne schorzenia.   


Ćwiczenia dobrze dobrane

Jeśli chcesz wspomóc dietę i wyrzeźbić sylwetkę, Twoim celem powinno być branie udziału w jakichkolwiek aktywnościach fizycznych przynajmniej 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu. Na początek szybki marsz 3 razy w tygodniu jest wystarczający. Później można dołączyć inne ćwiczenia lub wybrać się na siłownię.

 

Wybierz czynności, które sprawiają Ci przyjemność – istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że będziesz chciał je kontynuować również po zakończeniu kuracji odchudzającej. Jeśli na przykład lubisz tańczyć, istnieje duża szansa, że polubisz aerobik, zumbę i sexy latino. Jeżeli wolisz jazdę na rowerze, prawdopodobnie spinning jest dla Ciebie. A dla tych, dla których ważne jest wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu pilates to odpowiednia forma zajęć, w których warto uczestniczyć.

Uwaga! Warto próbować różnych form zajęć, aby utrzymać większą motywację i zaangażować do pracy wszystkie partie mięśni.


Nie chcesz chodzić na siłownię? Zacznij w zaciszu domowym: Rozciąganie ramion

Stojąc w lekkim rozkroku unieś jedną rękę pionowo w górę, zginając ją jednocześnie maksymalnie w łokciu. Drugą ręką chwyć za łokieć i przyciągnij go za głowę. Pozostań w tej pozie przez 6 sekund. Wykonaj po 3 powtórzenia dla obu ramion.

 

 

 Skłony w bok

Stań w lekkim rozkroku. Prawą rękę połóż na biodrze, a lewą unieś prostą do góry. Wykonaj skłon tułowiem w prawo, starając się go pogłębiac przez 6 sekund. Powtórz ćwiczenie na przeciwnym boku. Wykonaj po 3 skłony na prawą i lewą stronę ciała.

 

 

 

 

 

Wyrzut bioder

Połóż się na płaskiej powierzchni. Nogi ugnij w kolanach, a ręce ułóż wzdłuż tułowia. Następnie unieś biodra jak najwyżej w górę tak, aby ramiona i ręce cały czas miały styczniość z podłożem. W takiej pozie pozostań przez 20 sekund. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

 

 

 Rozciąganie nóg
Zrób wykrok do przodu. Przednie kolano ugnij, tylną nogę wyprostuj. Pogłębiaj wykrok starając sie wytrzymać w tej pozycji 5 sekund. Zmień nogi. Ważne, aby plecy były proste, a w biodrze i kolanie otrzymać kąt 90°. Wykonaj po 3 powtórzenia na każdą nogę.

 

 Skłony do uniesionej nogi

Unieś i połóż jedną nogę na stabilnym przedmiocie tak, aby była na wysokości bioder. Wykonaj skłon do uniesionej nogi. Staraj się palcami rąk dotknąć palców stopy. Pozostań w skłonie przez 10 sekund. Pamiętaj, aby podczas skłonu mieć proste plecy.

 

 

 

 

Skłony

Stań w rozkroku, wyprostuj nogi w kolanach i wykonaj skłon do prawej stopy, starając się głową dotknąć kolana. Powtórz ćwiczenia dla drugiej nogi. Wykonuj po dwa pogłębienia do każdej nogi na zmianę przez 6 minut.

 

 

 

 

 

Unoszenie nóg w leżeniu bocznym

Połóż się na boku. jedną rękę zegnij w łokciu i podeprzyj głowę, a druga połóż przed sobą. Unieś wyprostowaną nogę, drugą pozostaw prostą na podłodze. Wykonaj 8 uniesień jednej nogi i zrób zmianę boku. Wykonaj 5 serii.

 

 
Przysiady
Stań prosto, złącz nogi. Wyciągnij ręce do przodu i pochyl tułów tak, aby kolana z udami tworzyły kąt prosty. Wykonaj ćwiczenie 3 razy starając się wytrwać w tej pozie 5 sekund.

Konsultacja:

 

Marzena Tymińska - Instruktor Rekreacji Ruchowej ze specjalnością fitness w Reebok University Poland. Specjalizuje się w TBC, ABT, Pilates, Body Ball&Taśmy. Energiczna i pełna optymizmu Fitness Mama 1,5 rocznego synka - ponad 10 lat temu odnalazła swoją największą pasję - fitness, który stał się jej sposobem na życie i osiągnięcie harmonii duszy i ciała. Umiejętnie i z radością łączy pracę w Naturhouse, treningi i rodzinę.