Ostatnio coraz szerzej lekarze wypowiadają się na temat konieczności suplementowania witaminy D3 w naszym klimacie. Czy pogląd ten jest słuszny?


Rola witaminy D

Witamina D to zespół rozpuszczalnych w tłuszczach steroidów, których odpowiedni poziom w organizmie jest konieczny do utrzymania właściwej gospodarki wapniowo-fosforowej.  Aktywna forma tej witaminy – witamina D3 - dba o prawidłową strukturę kośćca, zapobiega osteoporozie oraz dba o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, sercowego i immunologicznego. Jak podają ostatnie publikacje – chroni również przed wystąpieniem raka jelita grubego. Jej rola w poprawie samopoczucia, niwelowaniu zmęczenia i senności jest ciągle niedoceniona, a bardzo istotna.

Witamina D3 powstaje w wyniku syntezy skórnej podczas ekspozycji skóry na promieniowanie UV. – wyjaśnia Dominika Sikora, dietetyk Naturhouse. W naszym klimacie naturalna (skórna) synteza witaminy D3 zachodzi tylko w miesiącach kwiecień – wrzesień, a i tak ograniczamy ją stosując kremy z filtrem. Witaminę D3 przyjmujemy również z produktami pochodzenia zwierzęcego, natomiast nie są one w stanie zaspokoić całkowitego dziennego zapotrzebowania.


Kiedy badać stężenie witaminy D?

Pierwszym niepokojącym sygnałem, który powinien nas skłonić do wykonania badania jest ogólne, chroniczne przemęczenie, senność i apatia. – zauważa dietetyk Naturhouse. Gdy do tych prozaicznych objawów dochodzą bóle kostno-stawowe, stany depresyjne czy częste infekcje, możemy przypuszczać, że dotyczy nas niedobór witaminy D.- dodaje.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań, niedostateczny poziom wit. D stwierdzono u 90% przebadanych pod tym kątem dorosłych Polaków! Na niedobory szczególnie narażone są osoby, u których występują: nadciśnienie i inne choroby układu krążenia, choroby nerek i wątroby, zaburzenia odżywiania, choroby nowotworowe, astma. Niedobory dotyczą również osób, które mało czasu spędzają na świeżym powietrzu, przebywają większą część dnia w biurze czy samochodzie.


Skutki niedoboru witaminy D3

W przypadku niedoborów witaminy D jesteśmy narażeni na rozwój poważnych chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca, nowotwory, nieswoiste zapalenia jelita – zauważa dietetyk Dominika Sikora. Przy deficycie witaminy D częściej występują choroby autoimmunologiczne jak stwardnienie rozsiane, toczeń czy RZS. U 65% ludzi chorych na schizofrenię wykazano niedostateczny poziom witaminy D3.  Badania nad tym problemem nadal trwają, ale biorąc pod uwagę działanie witaminy D na samopoczucie czy stany depresyjne, możemy wysnuć już pewne wnioski – suplementacja witaminy D jest konieczna.

Jeśli odczuwasz osłabienie, dopada Cię zły humor i przygnębienie, jesteś ospały i łatwo wyprowadzić Cię z równowagi, mogą to być objawy pourlopowej chandry, ale też niedoboru witaminy D3. 

W Centrach Dietetycznych Naturhouse znajdziesz witaminę D3 w różnych postaciach i w różnej wielkości opakowaniach:

  • witamina D3 2000 jednostek 60 tabletek za jedyne 12 zł;
  • witamina D3 2000 jednostek z olejem z krokosza barwierskiego 120 kapsułek w cenie 24 zł;
  • witamina D3 2000 jednostek + witamina K2 75 jednostek 60 tabletek w cenie 36 zł;
  • witamina D3 2000 jednostek + witamina K2 100 jednostek 60 kapsułek w cenie 60 zł.

Dodatek oleju z nasion krokosza barwierskiego lub witaminy K2 zwiększa wchłanialność i przyswajalność. Krokosz barwierski jest rośliną mającą korzystny wpływ na metabolizm oraz na prawidłowy stan skóry i włosów. Olej z krokosza jest alternatywą dla oleju rzepakowego, czy oliwy z oliwek. Posiada wysoką wartość odżywczą. Jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E. 

O witaminę D3 w pytaj w Centrach Dietetycznych Naturhouse! 


Konsultacja dietetyczna:

Dominika Sikora

dietetyk Naturhouse

Umów się na bezpłatną konsultację u dietetyka