bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Eksperci Naturhouse - Anna Mazgaj i Bożena Frydrych-Kaliszewska

 

Anna Mazgaj - dietetyczka z punktu Naturhouse

 

Polskie dzieci tyją coraz bardziej. Czasami ich otyłość jest tak duża, że staje się groźna dla zdrowia. Dlatego warto dbać o dietę – zwłaszcza nastolatków

Według danych WHO polskiedzieci tyją najszybciej w Europie. Skąd się to bierze?

Rzeczywiście nadwaga i otyłość dzieci stanowią od ostatnich kilku lat narastający problem. Również do naszego Centrum Dietetycznego trafia coraz więcej młodych klientów Przez wielu rodziców otyłość nie jest uważana za chorobę. Niestety istnieje jeszcze często przekonanie, że jeżeli dziecko jest „pulchne”, to znaczy, że jest zdrowe. Złe nawyki żywieniowe przekazywane z pokolenia na pokolenie, brak kontroli rodziców nad dietą dziecka oraz siedzący tryb życia powodują, że problem nadwagi wśród dzieci i młodzieży jest coraz większy.

Jakie najczęstsze błędy popełniają nastolatki i ich rodzice?

Dzieci są przekarmiane, a ich posiłki zawierają dużą ilością cukrów prostych oraz tłuszczów. Młodzi ludzie bardzo często przed wyjściem do szkoły nie jedzą śniadań, a na drugie śniadanie dostają od rodziców batony, ciastka, napoje typu cola.

Czym grozi otyłość u młodego człowieka?

Nastolatki z nadwagą przede wszystkim narażone są na krytykę i wyśmiewanie ze strony rówieśników, co bardzo obniża ich samoocenę. Takie dzieci spędzają czas w samotności, głównie przed komputerem, co tylko pogłębia ich problem. Poważnymi konsekwencjami nadmiernych kilogramów są problemy zdrowotne. Wśród dolegliwości związanych z nadwagą możemy znaleźć astmę oskrzelową, ograniczoną tolerancję wysiłku fizycznego, bezdech, problemy ortopedyczne, a także cukrzycę typu 2, nadciśnienie, problemy endokrynologiczne (coraz częściej występujące u kilkuletnich dzieci).

Jak przebiega kuracja odchudzająca kilkunastoletniej osoby?

To przede wszystkim nauka prawidłowych nawyków żywieniowych. Jadłospis musi uwzględniać tryb dnia nastolatka, tak aby mógł pogodzić regularne spożywanie posiłków z pobytem w szkole, jak i z zajęciami pozalekcyjnymi, czy spotkaniami z rówieśnikami. Należy pamiętać, aby dieta była też dostosowana do preferencji żywieniowych młodej osoby. Bo częste stosowanie potraw z uwzględnieniem lubianych produktów powoduje utrzymanie motywacji na dłużej. Ogromną rolę ma regularne spożywanie posiłków oraz odpowiednia podaż płynów.

Jak Pani motywowała Olę?

Ola przyszła do mnie od samego początku bardzo zmotywowana. Chociaż w trakcie zdarzały się grzeszki, masa ciała bardzo regularnie spadała, ponieważ Ola bardzo szybko zrozumiała najważniejsze zasady zdrowego odżywiania. Ogromnym wsparciem była też jej mama, która co tydzień uczestniczyła w spotkaniach. Cotygodniowe, regularne wizyty pomagały Oli, działały mobilizująco. Odchudzanie dziecka to także praca z całą jego rodziną. Dobra współpraca dietetyka, rodziców i dziecka stanowi bardzo ważny element terapii, ułatwiający osiągnięcie sukcesu. I tak właśnie stało się w przypadku Oli – mama, chociaż nie borykała się z problemem nadwagi, postanowiła podjąć kurację jednocześnie z córką, aby nauczyć się zdrowo odżywiać i móc przekazywać na bieżąco swoją wiedzę i doświadczenie.

Co było najtrudniejsze?

Ola nie jadała warzyw i owoców. Na początku miałam obawy, że szybko zniechęci się dietą, w której będą się one pojawiały. W trakcie naszych spotkań okazało się jednak, że coraz więcej rzeczy jej smakuje i znalazłyśmy przepisy, które teraz na stałe znalazły się w jej jadłospisie. Bardzo łatwo poradziłyśmy sobie także z eliminacją słodyczy i chipsów. Najtrudniej Ola przekonywała się do picia odpowiedniej ilości wody. Z czasem jednak udało nam się wypracować odpowiedni schemat.

 


 

 

Bożena Frydrych-Kaliszewska - asystentka w punkcie Naturhouse

 

Co raz więcej rodziców chce pomóc swoim dzieciom w utracie zbędnych kilogramów. Dobrze zbilansowane posiłki, odpowiednia podaż płynów, a także codzienna aktywność fizyczna to klucz do utrzymania prawidłowej wagi.

Jak często zgłaszają się do Państwa rodzice dzieci borykających się z nadwagą czy już z otyłością?

Na początku naszej działalności były to przypadki sporadyczne, natomiast obecnie widać coraz większe zainteresowane i chęć rodziców, aby pomóc dzieciom w uzyskaniu prawidłowej wagi oraz zdrowego wyglądu.

Ile nastolatków dzięki pomocy Pań zgubiło zbędne kilogramy?

Śmiało i szczerze możemy powiedzieć, że tych nastolatków było kilkanaścioro, a ta liczba stale rośnie. Takie osoby, jak Ola, która fantastycznie walczyła z każdym zbędnym kilogramem, są doskonałym przykładem. Pokazują innym, że utrata wagi jest możliwa. Trzeba się tylko trochę postarać.

Kto z najmłodszych pacjentów najbardziej zapadł Pani w pamięć i dlaczego?

Odpowiedź jest bardzo prosta – właśnie Ola. Przyszła do nas w lutym ubiegłego roku, schowana w zimowej kurtce i oznajmiła bardzo niepewnym głosem, że chce i musi schudnąć. Każdy kolejny tydzień był ogromnym sukcesem, drzwi otwierała coraz weselsza i pewniejsza siebie dziewczyna. Sukces jest tym większy, że dzieciom stosowanie diety sprawia duży kłopot. Ola osiągnęła zamierzony cel. Wygląda fantastycznie. Jesteśmy z niej bardzo dumne.

Co daje Pani największą satysfakcję w pracy?

Bardzo lubię pracować z ludźmi, a więc największą satysfakcję sprawia mi ich zadowolenie, ich radość i – nie ukrywam – docenianie naszych starań. Cieszą się z cotygodniowych wizyt i spotkań z nami, dzielą się minionym tygodniem, opowiadają o zmianach, jakie zaszły w ich życiu, zmianach na lepsze. A my cieszymy się razem z nimi.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.