bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

ZDROWIE - Poskramianie cholesterolu

Poskramianie cholesterolu

Nadmiar cholesterolu może mieć fatalne skutki dla naszego zdrowia. Jednak przy odpowiedniej diecie z pewnością uda nam się go utrzymać na bezpiecznym dla organizmu poziomie. Wystarczy tylko zmienić niektóre nawyki.

 

W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI NALEŻY ZREZYGNOWAĆ Z TŁUSTYCH PRODUKTÓW ZWIERZĘCYCH, BIAŁEGO PIECZYWA I CHIPSÓW. Osoby z wysokim poziomem cholesterolu często stawiają tylko na leki, a to przecież prawidłowe odżywianie w połączeniu z aktywnością fizyczną może przynieść właściwy i długotrwały efekt. Problemem jest również obfitująca w mięso kuchnia polska, nieprawidłowe nawyki żywieniowe, w tym niechęć do warzyw, roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych.

 

CO NAM SPRZYJA

Do codziennego jadłospisu należy włączyć w pierwszej kolejności produkty, które są obfite w błonnik pokarmowy. Najbardziej skuteczny w obniżaniu poziomu cholesterolu LDL jest błonnik rozpuszczalny, znajdujący się m.in. w nasionach roślin strączkowych (fasola, soja, ciecierzyca), a także w warzywach (brukselka, szparagi, bakłażan, słodkie ziemniaki) oraz owocach (np. jabłka). Istotne są również roślinne tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek, awokado, olej kokosowy czy rzepakowy, które dostarczają jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Produkty pochodzenia roślinnego są również naturalnym źródłem stanoli i steroli, bardzo pomocnych w walce z wysokim cholesterolem. Na naszych stołach nie powinno też zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych i orzechów. W walce z cholesterolem pomocne okażą się również produkty bogate w przeciwutleniacze oraz kwasy omega-3. Tych ostatnich pod dostatkiem znajdziemy np. w rybach morskich i owocach morza, a także białym i chudym mięsie. Idealny dodatek do nich stanowić będą: brązowy ryż oraz kasza gryczana lub jęczmienna. Aby walka z nadmiarem cholesterolu była bardziej skuteczna, należy zmienić nie tylko zestaw posiłków, ale i napoje. Pomocne mogą być zwłaszcza: zielona herbata, soki warzywne i owocowe (np. z jagód i ciemnych winogron, czyli te, które zawierają antyoksydanty). Ponadto zaleca się picie naparów z nasion lnu lub babki płesznika, które są dobrym źródłem rozpuszczalnego błonnika. Skuteczne jest też spożywanie mleka sojowego, bogatego w nienasycone kwasy tłuszczowe i łatwo przyswajalne białko. Jednocześnie należy wyeliminować lub ograniczyć te napoje, które na pewno nie pomogą w walce z podwyższonym cholesterolem. Należą do nich m.in. alkohol, mocna kawa i herbata, napoje czekoladowe oraz kakao.

 

NA CO UWAŻAĆ

W XXI wieku coraz więcej osób jest narażonych na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne. Z podwyższonym cholesterolem zmagają się przede wszystkim kobiety po 55. roku życia oraz mężczyźni po 45. roku życia. Głównie jest to spowodowane pożywieniem kiepskiej jakości, brakiem aktywności, stresem i niedosypianiem. Ważne są również czynniki rodzinne. Jeżeli u członków najbliższej rodziny zdiagnozowano wysoki poziom cholesterolu w młodym wieku, jest to sygnał, aby sprawdzać go regularnie i dbać o jego prawidłowy poziom, stosując odpowiednią dietę. Na baczności muszą się mieć również osoby, które palą papierosy, mają wysokie ciśnienie, są otyłe albo mają nadwagę, a także nie są aktywne fizycznie lub cierpią na cukrzycę typu 2. Jak często powinniśmy się badać w tym kierunku? Wszystko zależy od naszego wieku oraz stanu zdrowia. Osoby, które ukończyły 20 lat, powinny badać poziom cholesterolu co pięć lat. Jeżeli natomiast u kogoś został już stwierdzony podwyższony poziom cholesterolu, takie badanie powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. W przypadku kobiet istotnym czynnikiem jest również zażywanie środków antykoncepcyjnych. Wówczas, niezależnie od wieku, warto sprawdzać poziom cholesterolu nie rzadziej niż raz w roku.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.