bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

ZDROWIE - Zbuntowane jelita

Zbuntowane JELITA

Na zespół jelita drażliwego, z angielskiego nazywany IBS (Irritable Bowel Syndrome), cierpi co piąty dorosły na świecie. Częściej są to kobie ty niż mężczyźni. W każdym momencie i pod byle pretekstem ich jelita mogą się zbuntować, a wtedy rozpoczyna się prawdziwa rewolucja, m.in.: biegunka albo zaparcie (lub na przemian jedno i drugie), wzdęcia, przelewanie w brzuchu, burczenie, ból i skurcze w podbrzuszu. Takie objawy uprzykrzają życie i często napawają lękiem. Lekarze uspokajają jednak - przy IBS jelita są prawidłowo zbudowane, ale z jakiegoś powodu źle funkcjonują. Tej dolegliwości nie wywołują ani wirusy, ani bakterie. Nie ma ona też nic wspólnego ze zmianami nowotworowymi. To prawda, że zespół jelita drażliwego trudno jest rozpoznać i wyleczyć, ale można nauczyć się żyć z tym schorzeniem.

TAK NAPRAWDĘ NIE WIADOMO, co jest przyczyną IBS. Wiadomo natomiast, że choroba ta polega na zakłóceniu motoryki jelit, a właściwie zaburzeniu czynności ostatniej części jelita, czyli okrężnicy. Normalnie ruchy robaczkowe, czyli kurczenie się i rozkurczanie kolejnych fragmentów okrężnicy, powodu ją, że kał przesuwa się powoli w stronę odbytu. W przypadku IBS dochodzi do nadmiernej kurczliwości jelita i ruch robaczkowy staje się nieregularny. Wtedy pojawiają się przykre dolegliwości. Skurcze i ruchy jelita sterowane są przede wszystkim przez układ nerwowy. Pewnie wiele razy w chwili stresu, np. przed ważnym egzaminem, burczało ci w brzuchu, miałaś skurcze żołądka, a na wet biegunkę. Stres zakłócał motorykę jelit. Lekarze sądzą, że zespół jelita drażliwego ma także podłoże emocjonalne. Częściej cierpią na niego osoby nadwrażliwe,
znerwicowane. Choć w przypadku IBS stres ma największe znaczenie, to u osób chorych przykre objawy może też sprowokować zjedzenie niektórych pokarmów, np. czekolady lub mleka. U kobiet dolegliwość może wzmagać się przy wahaniu poziomu hormonów (zwłaszcza na początku miesiączki).

TRUDNO ROZPOZNAĆ zespół jelita drażliwego, dlatego chorzy często odsyłani są od lekarza do lekarza, zanim trafią do specjalisty, który nie potraktuje ich dolegliwości jako objawu histerii i wyjaśni przyczynę złego samopoczucia. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad dotyczący stylu życia, odżywiania i usposobienia. Konieczne będą badania, ponieważ w przypadku IBS diagnozę stawia się przez wykluczenie - na podstawie wyników analiz lekarz odrzuca możliwość innych chorób przewodu pokarmowego, takich jak np. guzy okrężnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy chorobę Leśniowskiego-Crohna. Zanim specjalista postawi diagnozę, zleca podstawowe badania krwi - morfologię i OB. U chorych z nawracającymi biegunkami bada się też kał na obecność pasożytów oraz zleca badania hormonalne. U osób po 50. roku życia lub młodszych, zwłaszcza jeśli w ich rodzinach ktoś chorował na raka jelita grubego, wykonuje się kolonoskopię, czyli oglądanie za pomocą endoskopu (elastyczna rurka z minikamerą i własnym źródłem światła) jelita grubego.

POSTAWIENIE DIAGNOZY to dopiero połowa sukcesu. Dopiero stosowanie się do zaleceń specjalisty może przynieść pożądane efekty. Z pewnością lekarz powie, że pomóc mogą spokój, dieta i ruch. By poczuć się lepiej, niekiedy trzeba radykalnie zmienić tryb życia. Bardzo ważne jest unikanie sytuacji stresowych oraz umiejętne rozładowywanie napięć. Dużą rolę przy IBS odgrywa także aktywny tryb życia i wysiłek fizyczny, np.
długie spacery w szybkim tempie albo uprawianie jakiegoś sportu (nie wyczynowo - bo wtedy towarzyszą temu emocje - lecz rekreacyjnie). Trzeba też sprawiać sobie małe przyjemności, sporo odpoczywać. A jeśli takie proste działania nie wystarczą, warto poszukać pomocy u psychoterapeuty. Oprócz oddziaływania na psychikę, w leczeniu IBS ważna jest również dieta - należy unikać potraw, które zaostrzają objawy. Wielu lekarzy zaleca prowadzenie dzienniczka, do którego można wpisywać, po jakich potrawach i w jakich sytuacjach nasiliły się dolegliwości zespołu jelita drażliwego. U różnych osób mogą to być różne produkty, dlatego nie ma jednej zalecanej dla wszystkich diety. Musi ona być dostosowywana indywidualnie i dobierana do aktualnych potrzeb organizmu.

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO nie jest schorzeniem niebezpiecznym, lecz na pewno uciążliwym. Czasem nasilone objawy wręcz uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Niestety, nie ma uniwersalnego leku, który uporał by się z tą chorobą. Lekarze zapisują najczęściej leki rozkurczowe i normalizujące pracę przewodu pokarmowego, środki przeciwbiegunkowe lub rozwalniające oraz preparaty łagodzące wzdęcia. Przy IBS specjaliści często ordynują też leki uspokajające, a niekiedy antydepresyjne, które - nawet w małych dawkach przynoszą ulgę. Zespół jelita drażliwego to schorzenie kapryśne, złożone i uwarunkowane stresem. Można nad nim zapanować, choć nie jest to łatwe. Niestety, często się zdarza, że po latach względnego spokoju znów ujawnia się w najmniej oczekiwanym momencie, np. przed ważną rozmową czy egzaminem.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.