bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Nadwaga i otyłość - 5 skutków, o których nikt nie chce pamiętać

Nadwaga i otyłość w Polsce osiągnęły skalę epidemii. Siedzący tryb życia, rezygnacja z aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta odchudzająca, stres – to główne przyczyny problemu. Już co ósme dziecko i ponad połowa dorosłych w naszym kraju zmaga się z nimi. Według statystyk zajmujemy siódme miejsce w Europie pod względem liczby osób cierpiących na nadwagę i otyłość. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) uznała otyłość za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Dlaczego nadwaga i otyłość są tak niebezpieczne? Oto pięć skutków, o których nikt nie chce pamiętać.

Skutki nadwagi i otyłości

1. Nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej może powodować liczne zaburzenia i choroby metaboliczne. Do najczęstszych, a zarazem najgroźniejszych, należą: stany przedcukrzycowe, które z czasem prowadzą do cukrzycy typu 2., insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, stłuszczeniowa choroba wątroby, uszkodzenia nerek i liczne nowotwory (m.in.: nerek, wątroby, trzustki, jelita grubego, odbytu, krwi, macicy, piersi, prostaty).

2. Nadwaga i otyłość wiążą się ze stałym przeciążeniem organizmu. To sprzyja zaburzeniom oddechowym (m.in. astma i bezdech senny), kostno-szkieletowym (m.in. zwyrodnienie kręgosłupa i/lub stawów kolanowych), powikłaniom naczyniowym (żylaki kończyn dolnych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa), a także powstawaniu przepukliny rozworu przełykowego i refluksowi żołądkowo-przełykowemu.

3. Coraz częściej występującymi skutkami nadwagi i otyłości są zaburzenia endokrynologiczne. Wśród nich należy wymienić: przedwczesne dojrzewanie u dzieci i zaburzenia płodności u dorosłych (ten problem dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Warto podkreślić, że u otyłych ciężarnych rozwój i budowa płodu są bardziej narażone na nieprawidłowości, zaś sam poród i połóg – na powikłania.

4. Wśród skutków nie można pominąć konsekwencji psychospołecznych. Zmiany emocjonalne – niska samoocena, lęki, depresja, zaburzenia snu i postrzegania swojego ciała, obniżona efektywność w nauce i pracy – w konsekwencji prowadzą do izolacji, a nawet wykluczenia społecznego.

5. Zlekceważenie nadwagi zwykle prowadzi do otyłości. Z kolei lekceważenie otyłości coraz częściej może prowadzić do śmierci. Szacuje się, że otyłość, tuż po nadciśnieniu tętniczym i paleniu tytoniu, jest największym czynnikiem ryzyka występowania innych chorób. Otyłość III stopnia o wskaźniku masy ciała BMI 60 lub więcej nazywana jest otyłością śmiertelną. Według szacowań, już tylko kilka lat dzieli nas od skrócenia średniej długości życia o 12 lat, właśnie z powodu otyłości.

Czy nadwaga i otyłość to wyrok?

Otyłość to odrębna jednostka chorobowa, ale nie jest ona chorobą nieuleczalną.
Aby obniżyć ryzyko rozwoju powikłań wynikających z otyłości i zniwelować skutki tych, które już stały się udziałem osoby chorej, wystarczy redukcja masy ciała o około 5 do 10% – zapewnia Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse – Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego profilaktyka nadwagi i otyłości powinna stać się priorytetem w edukacji żywieniowej dzieci i reedukacji osób dorosłych – dodaje specjalistka.

Jeśli zastanawiasz się, jak przeciwdziałać gromadzeniu tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie lub jak zacząć odchudzanie – koniecznie zapisz się na wizytę do najbliższej placówki Naturhouse. Porozmawiaj z dietetykiem i dowiedz się więcej!


Konsultacja dietetyczna:

mgr Katarzyna Payerhin
dietetyk Naturhouse 

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.