bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Zdrowe żywienie – 5 nawyków, które poprawią Twoje zdrowie

Zdrowe żywienie kojarzy się z przemyślanym wyborem produktów spożywczych. Oczywiście, jest to jeden z jego elementów, ale nie jedyny. Równie ważne jak to, co jemy, jest kiedy i jak. Wypracowanie kilku prostych nawyków żywieniowych może diametralnie zmienić Twoje samopoczucie i poprawić ogólny stan zdrowia. Jakie to nawyki i jak wcielić je w swoje życie? Dowiedz się już dziś!


Pamiętaj o wodzie

Prawidłowe nawodnienie organizmu jest równie ważne, jak dostarczenie mu wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Przyjmuje się, że średnia optymalna ilość płynów dla młodzieży i kobiet to około 2 litrów, a dla mężczyzn około 2,5 litra. Dotyczy to zarówno płynów przyjmowanych z pokarmem, jak i w postaci napojów.

Dokładne zapotrzebowanie na wodę to kwestia indywidualna – podkreśla Katarzyna Payerhin, dietetyk Naturhouse, i wyjaśnia – To, ile płynów w ciągu doby powinna przyjąć konkretna osoba zależy od jej płci, wieku, masy ciała i stanu zdrowia, jak również stopnia aktywności fizycznej i temperatury otoczenia.

Warto pamiętać, że nie można efektywnie napić się „na zapas”. Zamiast wypijać kilka szklanek co kilka godzin, warto wyrobić w sobie nawyk sięgania po kilka łyków wody co 15-20 minut.


Jedz regularnie

Wiele osób uważa, że im mniej posiłków w ciągu dnia, tym łatwiej zachować szczupłą sylwetkę. Nic bardziej mylnego! Najlepszym systemem przyjmowania posiłków jest zachowanie pięciu porcji co trzy godziny. W ten sposób reguluje się przemiana materii, co sprzyja zarówno odchudzaniu, jak i zachowaniu właściwej masy ciała. Warto zadbać, aby ostatni posiłek (lekkostrawna kolacja) został zjedzony na 3 (najpóźniej na 2,5) godziny przed snem. Dobrą podpowiedzią, co do wielkości głównych posiłków jest stara zasada: śniadanie po królewsku, obiad książęcy, a kolacja żebracza. Każdemu posiłkowi powinny towarzyszyć warzywa, zaś drugie śniadanie i podwieczorek mogą być złożone wyłącznie z nich lub urozmaicone o owoce.

Wybierz błonnik

Błonnik pokarmowy pełni niezastąpioną rolę we właściwym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Nie tylko reguluje perystaltykę jelit, ale również usuwa złogi. Błonnik to przyjaciel osób, które interesuje skuteczne odchudzanie, ponieważ pęcznieje w żołądku i redukuje uczucie głodu. Błonnik pokarmowy jest obecny jest m.in. surowych owocach i warzywach, w produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych. Zalecane dzienne spożycie błonnika dla osób dorosłych wynosi około 20-40 gramów. Jeśli Twoja dieta nie zapewnia Ci właściwej ilości błonnika, możesz sięgnąć po herbatniki PEIPAKOA BAMBOU – idealny dodatek do drugiego śniadania, który znajdziesz wyłącznie w placówkach Naturhouse.


Zdrowe żywienie, czyli mniej soli i cukru

Nieprzypadkowo cukier i sól bywają określane jako „biała śmierć”. Cukier, po który sięgasz słodząc herbatę i jaki przyswajasz w słodyczach, jest naddatkiem. Nie tylko nie zapewni Ci właściwego poziomu niezbędnych węglowodanów, ale może stać się przyczyną wielu dolegliwości i doprowadzić do nadwagi, a dalej otyłości. Jeśli nie potrafisz zrezygnować ze słodkiej kawy czy herbaty, zamiast cukru wybierz Pecvę – słodzik ze stewią. Nadmiar soli prowadzi do zatrzymania wody metabolicznej, co może skutkować wzrostem masy ciała i wieloma schorzeniami (nadciśnienie, problemy z nerkami itp.). Światowy Fundusz Badań nad Rakiem (Organizacja WCRF) szacuje, że ograniczenie soli w diecie może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka żołądka nawet o 14 %. W ciągu dnia nie należy spożywać więcej niż około 6 g soli (płaska łyżeczka). Ilość soli, która jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów chemicznych w naszym organizmie, zwykle przyjmujemy wraz z pieczywem i innymi produktami przetworzonymi. Podczas gotowania sól zastąp przyprawami i ziołami, na przykład majerankiem, bazylią lub czubrycą.

Wiedz, że jesz

Zasady zdrowego żywienia dotyczą nie tylko jakości Twoich posiłków, ale również jakości ich spożywania. Co to znaczy? Chodzi o to, żeby skończyć z jedzeniem w pośpiechu i przy okazji wykonywania innych czynności. Każdy posiłek zasługuje na jego celebrowanie – usiądź, skup się na tym, że właśnie jesz, dokładnie przeżuwaj każdy kęs. Dzięki temu unikniesz zaburzeń trawienia i szybciej osiągniesz uczucie sytości.


Każdy ma swoje nawyki, także w kwestii żywienia. Nie ma jednak nawyków, których nie można zastąpić lepszymi. Jeśli Twoje dotychczasowe próby podjęcia zdrowego żywienia spełzły na niczym lub chcesz poznać więcej zasad – skorzystaj z pomocy Naturhouse. W naszej sieci Centrów Dietetycznych pracują prawdziwi specjaliści od reedukacji żywieniowej.



Konsultacja dietetyczna:

mgr Katarzyna Payerhin
dietetyk Naturhouse

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.