bmi ppm

Tak Nie

bmippm

Oblicz wskaźnik
masy ciała( BMI )podstawowej przemiany materii ( PPM )

Wiek
Waga
kg
Wzrost
cm
175 176 178 179 180 181 182 183 184 185 186

Test nawyków

  • Czy zjadasz 5 posiłków dziennie?
  • Czy uważasz, że Twoje posiłki są zdrowe i lekkostrawne?
  • Czy wypijasz przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie?

Wynik Twojego Testu

20.41

  • niedowaga
  • waga prawidłowa
  • nadwaga
  • otyłość

Formularz kontaktowy

Wybrane Centrum Naturhouse skontaktuje się z Tobą

  • Twoja wiadomość została wysłana pomyślnie.

Dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz

Tłuszcz jest niezbędny w diecie, tak samo jak białko czy węglowodany. Aby zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę, należy jednak jeść go świadomie, to znaczy zwracać uwagę na jego rodzaj oraz ilość spożywanego tłuszczu dziennie. Zobacz, jaki tłuszcz warto wprowadzić do diety, a z jakiego lepiej zrezygnować!


Jak zbudowany jest tłuszcz?

Tłuszcze jadalne składają się głównie z trójglicerydów, czyli estrów zbudowanych z trzech cząsteczek kwasów tłuszczowych i jednej cząsteczki glicerolu. Podczas trawienia tłuszczów, następuje rozkład trójglicerydów na glicerol i kwasy tłuszczowe. Warto wiedzieć, że tłuszcze różnią się między sobą - w niektórych z nich występują kwasy tłuszczowe nasycone, natomiast w innych - nienasycone.


Gdzie znaleźć wartościowy tłuszcz?

Tłuszcz tłuszczowi nie jest równy - niektóre rodzaje tłuszczu służą naszemu zdrowiu lepiej, niż inne. Przykładowo, tłuszcze nienasycone, poprawiają pracę mózgu, polepszają naszą zdolność do zapamiętywania oraz pozytywnie wpływają na nawilżenie skóry. Znajdziemy je, oczywiście, w olejach (słonecznikowym, rzepakowym i lnianym), ale także w oliwie z oliwek. Źródłem zdrowego tłuszczu są także ryby morskie, orzechy, migdały oraz zarodki pszenne. 


Tłuszcze nasycone znajdziemy natomiast w mięsie, mleku, serach i jajach. Warto tutaj wspomnieć, że tłuszcz kokosowy czy palmowy to także tłuszcze nasycone, choć jednocześnie pochodzące z roślin. Niewielkie ilości tłuszczu zwierzęcego powinny znajdować się w naszej diecie - są źródłem energii, pomagają rozpuszczać witaminy A, D i K i zwiększać ich wchłanialność, jednak z uwagi na to, że zawierają cholesterol - ich nadmiar może przyczyniać się do wystąpienia problemów ze zdrowiem - powodując miażdżycę lub raka jelita grubego. Układając swój jadłospis, trzeba również pamiętać o tym, że w wielu produktach (pozornie nietłustych) występują tak zwane tłuszcze ukryte, które często… umykają naszej uwadze. Niemało tłuszczu, o którym zwykle nie pamiętamy, jest w wędlinach, kiełbasach, ale także pączkach czy cieście francuskim.


Tłuszcz a odchudzanie

Wiele osób sądzi, że aby skutecznie schudnąć, należy wyeliminować z diety tłuszcz - to nieprawda! W zbilansowanej diecie powinny znajdować się odpowiednie ilości tych substancji, ponieważ dostarczają one organizmowi energii, a także budują tkanki i komórki. W diecie osoby zdrowej, tłuszcze powinny pokrywać około 25-30 procent zapotrzebowania na kalorie, natomiast w przypadku diety niskotłuszczowej (zalecanej między innymi osobom chorującym na nadciśnienie) powinno to być maksymalnie 25 procent. Jeżeli jednak tłuszczu w naszej diecie będzie zbyt wiele, grozi nam nie tylko otyłość, ale też wspomniana już miażdżyca, mogąca doprowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Aby przekonać się, czy w naszej diecie znajduje się odpowiednia ilość tłuszczu, warto udać się do dietetyka - na przykład specjalisty z Centrum Dietetycznego Naturhouse.

Autor artykułu

Naturhouse

Zmień swoje życie raz na zawsze!

UMÓW SIĘ NA BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ

Gratulacje!

Zapisałeś się do newslettera. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości, dodaj nas do swojej książki adresowej. Aby zrezygnować z otrzymywania od nas wiadomości e-mail, wystarczy kliknąć łącze anulowania subskrypcji widoczne w dolnej części wszystkich wiadomości.